Nowa wersja Chrome'a optymalizuje zużycie energii

Użytkownicy przeglądarki Google Chrome na laptopach zapewne ucieszą się z tej aktualizacji.

Najnowsze, 57. wydanie przeglądarki Chrome w końcu wprowadza jedne z pierwszych poważnych zmian dotyczących zarządzania zużyciem energii.

Przeglądarka Google znana jest ze swojej "energio-żerności". Do tej pory otworzenie dużej ilości kart powodowało znacznie większe zużycie zasobów komputera niż w przypadku konkurencyjnych aplikacji. Nowa aktualizacja ma po części zapobiec temu problemowi.

Według Google karty - zwykle umieszczone w tle - podczas naszej faktycznej pracy na jednej ze stron potrafią wykorzystywać ok. 30% niepotrzebnie zajmowanej mocy obliczeniowej komputera, co przekłada się na zwiększenie zużycia energii przez urządzenie i skrócenie czasu pracy na baterii.

Aktualizujesz aplikacje do najnowszych wersji?

Aktualizacja wprowadza mechanizm, który będzie sprawdzał, które z kart działających w tle, faktycznie wymagają poświęcenia im równie dużej uwagi, jak głównej karty na której pracujemy. W odstępach 10 sekund Chrome wykona proces "uśpienia" nieaktywnych kart, podtrzymane zostaną jednak te, które przykładowo odtwarzają muzykę.

Nowy mechanizm zastosowany przez Google ma zmniejszyć o około 25% zużycie zasobów przez przeglądarkę. Firma jednak zapowiada, że obecnie pracuje nad kolejnymi mechanizmami, które mają zarówno zwiększyć wydajność Chrome'a, jak i zmniejszyć długość pracy komputerów na baterii.

Jak zaktualizować przeglądarkę Google Chrome do najnowszej wersji?

Zwykle po pewnym czasie przeglądarka Chrome powinna samodzielnie się zaktualizować, lecz możemy wymusić pobranie i zainstalowanie aktualizacji poprzez przejście w sekcję "Pomoc" -> "Google Chrome - informacje". Wejdziemy dzięki temu do sekcji informacji o przeglądarce, gdzie zobaczymy aktualny numer wersji Chrome'a jakiej używamy, a jeśli aktualizacja będzie dostępna zostanie pobrana i zainstalowana.

RadioZet.pl/blog.chromium.org/AM

Więcej: