Odpowiedzialni za przekręty z SMS-ami premium zatrzymani

Policjanci rozpracowali grupę przestępczą, odpowiedzialną za rejestrację setek stron internetowych z konkursami i loteriami, które nakłaniały ludzi do wykupowania usług SMS premium.

Sukces możliwy był dzięki policjantom z wydziału do walki z cyberprzestępczością w Krakowie i Prokuratury Rejonowej z Zakopanem. Niewątpliwe warto pogratulować policji dokonania tego zatrzymania - może dzięki temu sieć chociaż przez chwilę będzie miejscem mniej nasyconym pułapkami na nieświadomych użytkowników, od których wyciągane są pieniądze.

Sprawcy byli odpowiedzialni za tworzenie fałszywych profili różnych marek w serwisach społecznościowych i oszukiwali użytkowników, by ci brali udział w nieistniejących konkursach.
Jak informuje komunikat umieszczony na stronie policja.pl:

"

(...) sprawcy to osoby w wieku 18-26 lat, swoje konkursy dostosowywali głównie do potrzeb młodych ludzi. Do reklamy swoich usług, wykorzystywali znany portal społecznościowy, na którym kupowali od innych osób fanpage mające po kilka lub kilkaset tysięcy „polubień” (tzw. lajków) a następnie zmieniali informacje przypisane do fanpage pod konkretny, działający w danym czasie konkurs z ofertą bonów. "

Cyberprzestępcy zajmowali się również działalnością oszukującą użytkowników telefonów komórkowych.

"

Oszukańcza metoda polega na wysłaniu wiadomości sms do setki tysięcy odbiorców, w których treści informuje się, że na numerze odbiorców została włączona płatna usługa sms premium i aby ją wyłączyć trzeba wysłać smsa o wskazanej treści i na podany numer. W efekcie, wysłanie zwrotnej wiadomości sms powoduje włączenie usługi sms premium a nie jej wyłączenie, a sprawcy od firmy zarządzającej numerem o podwyższonej płatności otrzymują prowizję od każdego wysłanego smsa, której koszt to 25 zł netto (30,75 zł brutto). Przykładowa treść wiadomości sms: „Platna usluga…..zostala wlaczona. Koszt 4,25 zl/dzien. Aby wyłączyć usługę wyslij smsa o treści … na numer…” "

Jeśli myślicie, że cały precedens ujdzie sprawcom na sucho, nic bardziej mylnego. Za tego typu działalność sprawcom grożą poważne kary, a obecnie przesiadują w tymczasowym areszcie.

"

W sumie w czynnościach brało udział ponad 50 funkcjonariuszy z całej Polski. (…) W środę 8 marca br. Sąd Rejonowy w Zakopanem, z uwagi na uzasadnioną obawę nakłaniania innych osób do składania fałszywych zeznań, ukrywanie się przed wymiarem sprawiedliwości oraz realnie grożącą im odpowiedzialność karną, zastosował do w/w podejrzanych, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wszystkim podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat. "

W końcu zostanie ukrócona przynajmniej część tego typu szkodliwych dla użytkowników praktyk, o których już wiele razy informowaliśmy naszych czytelników

Padłeś kiedyś ofiarą tego typu oszustwa?

RadioZet.pl/policja.pl/AM

Więcej: