Odtajniono tysiące filmów z testów jądrowych USA

Amerykański fizyk postanowił podjąć się digitalizacji archiwów, zawierających ponad 8 tysięcy filmów z prób jądrowych przeprowadzanych przez Stany Zjednoczone.

Do tej pory materiały, jak i wszelkie informacje odnośnie prób jądrowych dokonywanych przez USA, dokonywane między 1945 a 1963 rokiem były ściśle tajne. Teraz materiały odtajniono, a Greg Spriggs - fizyk z Lawrence Livermore National Laboratory podjął się zadania archiwizacji materiałów w formie cyfrowej.

Zadanie jest o tyle trudne, że materiały wideo zapisane są na taśmach filmowych, które z czasem ulegają uszkodzeniu. Spriggs chce w ten sposób umożliwić przetrwanie treści na nich umieszczonych, a wyniki tego procesu nawet wrzucił do sieci.

Na wielu materiałach wprawdzie mało widać, a nazwy poszczególnych operacji mało mówią o konkretnych próbach, lecz niewątpliwie jest to materiał historyczny o dużej wartości, który wręcz przerażająco udowadnia moc zniszczenia jaką dysponowała ludzkość.

Zakończenie procesu digitalizacji taśm ma potrwać jeszcze około 2 lata. W tym czasie planowana jest archiwizacja kolejnych 3,5 tysiąca materiałów.

RadioZET.pl/AM

Więcej: