Dzięki OnionShare nikt nie dowie się, że pobieraliśmy pliki

Przeglądając internet zostawiamy po sobie bardzo dużo śladów – czy to otwierając stronę internetową, czy pobierając na swój komputer jakiś plik. OnionShare – program korzystający z sieci Tor – obiecuje dzielenie się plikami w sposób anonimowy i nie do wykrycia.

Aplikacja powstała, gdy jej autor dowiedział się o problemach Edwarda Snowdena, który wykradł dokumenty udowadniające szpiegowanie obywateli przez amerykański rząd, ale nie miał jak ich bezpiecznie przekazywać przez sieć – informacje zapisane były na fizycznych pamięciach USB.

OnionShare ma za zadanie sprawić, by udostępnienie i pobranie pliku było niemożliwe do wykrycia – żeby tego dokonać, korzysta z sieci Tor, która ukrywa prawdziwe adresy IP podłączonych do nich komputerów.

Zanim będzie można korzystać z programu, trzeba będzie połączyć się z tą niewidoczną częścią internetu – służy do tego oprogramowanie, które można znaleźć na tej stronie. Sam OnionShare można pobrać z tego adresu.

Po poprawnym zainstalowaniu wystarczy uruchomić program i przeciągnąć nad obszar jego okna plik, który chce się udostępnić. Aplikacja stworzy tymczasową stronę www z tymczasowym adresem, po zalogowaniu się na którą będzie można pobrać plik.

Dane przesyłane są bezpośrednio z twardego dysku komputera i są transferowane tylko i wyłącznie na maszynę docelową – nie są robione żadne kopie, a udostępniający ma całkowitą kontrolę nad oferowaniem pliku.

Dbacie o swoje bezpieczeństwo w internecie?

RadioZET.pl/MT