PSL chce zlikwidować abonament RTV

Polskie Stronnictwo Ludowe chce całkowitego zniesienia abonamentu RTV – media publiczne miałyby utrzymywać się dzięki subwencji z budżetu oraz dobrowolnych datków.

Projekt nowelizacji ustawy został już złożony w Sejmie. Według założeń nowego prawa, media publiczne mogłyby liczyć na otrzymywanie co roku 750 mln zł wprost z budżetu państwa.

Dodatkowymi źródłami przychodu byłyby reklamy, audycje sponsorowane, obrót prawami do audycji oraz dobrowolne wpłaty od osób fizycznych.

PSL podkreśla, że ściągalność abonamentu RTV jest na bardzo niskim poziomie – z obowiązku jego opłacania wywiązuje się tylko 6% gospodarstw domowych. Ugrupowanie wpisało w swoja propozycję abolicję dla wszystkich, którzy się od opłat uchylali.

Projekt PSL jest odpowiedzią na zaprezentowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego propozycję nowelizacji przepisów, zakładającą zmuszanie telewizji kablowych i satelitarnych do przekazywania informacji o swoich klientach w celu pobierania od nich abonamentu.

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwił się Cyfrowy Polsat, wskazując na niekonstytucyjność zapisów powodujących nierówność obywateli wobec prawa – w praktyce do płacenia abonamentu zmuszani byliby tylko klienci płatnych telewizji.

Jesteś za likwidowaniem abonamentu RTV?

RadioZET.pl/MT