Polskie czytniki inkBOOK, jako pierwsze będą wspierać nowe DRM

Już wkrótce na rynku dystrybucji książek elektronicznych zadebiutuje nowy standard cyfrowych zabezpieczeń (DRM) - Sony URMS. Ma pomóc między innymi we wprowadzeniu nowych modeli biznesowych, a polski producent e-czytników jako jeden z pierwszych zaaplikuje jego obsługę do swoich produktów.

Sony URMS zostało opracowane przez Sony DADC - firmę zajmującej się rozwojem standardów CD, DVD i Blu-Ray, a także zabezpieczeń stosowanych w filmach, muzyce i grach sprzedawanych na nośnikach. To nowoczesne zabezpieczenie DRM pozwoli na wprowadzenie nowych modeli dystrybucji, które zapewni rozwój platform sprzedaży i rynku e-booków.

Sony URMS umożliwi wprowadzenie takich funkcjonalności jak:

  • Ograniczona czasem licencja na e-booki dla grupy uczniów
  • Odblokowanie pojedynczych rozdziałów, które mogą przeczytać osoby nieposiadające licencji
  • Wypożyczanie e-booków na określony czas, po którym ich czytanie nie będzie możliwe
  • Pożyczanie e-booków znajomemu – właściciel straci dostęp do treści, a uzyska je osoba, której e-book został wypożyczony. Właściciel w dowolnym momencie może odzyskać prawa do książki elektronicznej
  • Wydawca e-booka może ograniczyć liczbę osób, którym nabywca może go wypożyczyć.

Pierwszym producentem, który oficjalnie ogłosił wsparcie dla nowego formatu, jest polska firma ArtaTech. Sony URMS zostanie obsłużone przez ich czytniki inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2. Więcej o firmie i ich nowych produktach możecie przeczytać w naszym wywiadzie z serii Rozmowy na stronie z Pawłem Horbaczewskim, CEO polskiej firmy Arta Tech.

Wolisz cyfrowe czy papierowe wydanie książki?

RadioZet.pl/materiały prasowe/AM

Więcej: