Unia Europejska chce, żeby Facebook walczył z oszustami

Facebook, Google+ i Twitter otrzymały ultimatum od Unii Europejskiej - mają miesiąc na dopracowanie i wdrożenie narzędzi do walki z oszustami naciągającymi użytkowników. Jeśli się nie dostosują, UE ich do tego zmusi.

Unia chce, że serwisy natychmiast po zgłoszeniu usuwały treści publikowane przez przestępców i oszustów i przekazywały odpowiednim służbom wszystkie informacje na temat ich właścicieli.

Oszustwa na Facebooku stały się prawdziwą plagą - w Polsce przestępcy podszywali się między innymi pod Annę Lewandowską, Media Expert i Lotto. Według szacunków policji, grupie udało się wyłudzić ponad milion złotych.

Obecnie fałszywe profile na Facebooku zamykane są, gdy serwis otrzyma o nich informację - tak procedura potrafi jednak trwać długo i zanim to jednak nastąpi, oszuści mogą nabrać tysiące osób.

Komisarz UE Věra Jourová chce także jasno określić europejską jurysdykcję:

"

Media społecznościowe muszą wziąć odpowiedzialność za walkę z oszustwami. Nie do zaakceptowania jest fakt, że mieszkaniec Unii Europejskiej musi zwracać się ze skargami do sądu w Kalifornii. "

UE chce ponadto, żeby wszelkie zakupy dokonywane poprzez platformy były objęte europejskim prawem, dającym między innymi możliwość odstąpienia od umowy. Ma to chronić konumentów przed oszustami działającymi w krajach spoza UE.

Czy Facebook powinien samodzielnie zamykać konta oszustom?

RadioZET.pl/UE/MT