US Navy prosi o pomoc w walce z Terminatorami

Amerykańska armia szykuje się na bunt robotów znany z Terminatora – po pomysły na pokonanie takiego zagrożenia zwrócono się do graczy komputerowych i internautów.

W tym celu 27 marca 2017 roku uruchomiona zostanie trwająca tydzień gra internetowa Massive Multiplayer Online Wargame Leveraging the Internet (MMOWGLI), podczas której gracze wypracują sposoby na ujarzmienie zbuntowanej Sztucznej Inteligencji.

Powodem, dla którym US Navy bierze na poważnie potencjalne zagrożenie ze strony robotów i sztucznej inteligencji jest koncepcja Osobliwości. To idea, która zakłada stałe przyspieszanie postępu technicznego i naukowego dzięki rozwojowi Sztucznej Inteligencji aż do punktu, w którym ludzie nie będą w stanie nadążyć za odkryciami i działaniami maszyn.

Przed takim scenariuszem ostrzega między innymi Elon Musk i Steven Hawking, apelujący o nadzwyczajną ostrożność przy rozwijaniu projektów AI.

Chęć udziału w grze mającej znaleźć sposoby na uratowanie ludzkości przed zagładą z rąk maszyn można zgłosić w tym miejscu – do rozgrywki zostaną dopuszczone wybrane osoby. Pomysły, które zdobędą sobie największą popularność w grze będą mogły zostać wdrożone w rzeczywistości.

To nie pierwszy raz, gdy amerykańscy żołnierze proszą o pomysł w rozwiązaniu palących problemów graczy i internautów – wcześniej starano się w taki sam sposób zebrać pomysły na walkę z somalijskimi piratami oraz zmniejszenie zużycia przez okręty US Navy paliw kopalnych.

DARPA z kolei prowadziła konkurs z nagrodami pieniężnymi – prosiła o podsyłanie pomysłów na broń, którą można skonstruować z codziennych przedmiotów i urządzeń.

Czy Sztuczna Inteligencja się zbuntuje i będzie walczyć z ludzkością?

RadioZET.pl/US Navy/MT