Uwaga na fałszywą wersję Chrome'a - przejmuje dane

Chcąc zachować bezpieczeństwo w sieci, należy mieć się na baczności -  cyberprzestępcy stworzyli nowy sposób na wyciąganie danych od nieświadomych użytkowników.

Fałszywa wersja przeglądarki Google Chrome może trafić na nasz komputer, tak samo jak każde inne szkodliwe oprogramowanie. Malware zwykle jest instalowany w tle, kiedy otworzymy zainfekowany załącznik z wiadomości e-mail, plik pobrany z nieznanego źródła lub zostanie umieszczony na naszym komputerze bezpośrednio przez osoby trzecie.

Fałszywa wersja przeglądarki Google Chrome całkiem mocno przypomina oryginalną, a nawet potrafi podmienić pliki tak, byśmy to właśnie ją uruchamiali, zamiast produktu Google.

W trakcie korzystania z fałszywej przeglądarki, w losowym momencie na naszym ekranie może pojawić się komunikat proszący o wprowadzenie danych karty kredytowej lub debetowej - jej numeru, daty ważności i kodu CVV.

Dla większości osób takie zachowanie od razu może wydać się podejrzane i zaczniemy dochodzić do tego, dlaczego tak się stało. Jednak niczego nie podejrzewające i nieświadome osoby, mogą te dane wprowadzić, dając jednocześnie dostęp do konta bankowego cyberprzestępcom. Mając wyłudzone w ten sposób dane, cyberprzestępcy będą mogli bez większych problemów dokonać zakupów posługując się naszymi środkami z konta.

Jest jednak sposób, by sprawdzić czy aktualnie wykorzystywana przez nas wersja Google Chrome jest oryginalna - w polu wprowadzania adresu należy wpisać:
chrome://version/

Jeśli na naszym ekranie pojawią się informacje podobne do tych przedstawionych na zdjęciu poniżej - jesteśmy bezpieczni i posiadamy oryginalnego Chrome'a.

W przeciwnym wypadku najlepiej skorzystać z programów do eliminacji malware lub oddać komputer do specjalisty.  

Zdarzyło Ci się mieć zainstalowane na komputerze szkodliwe oprogramowanie?

RadioZET.pl/AM

Więcej: