Miejsca parkingowe dedykowane dla kobiet

W społeczeństwie funkcjonuje stereotyp sugerujący, że kobiety gorzej radzą sobie za kółkiem. Zdaje się, że właśnie tym się kierowali urzędnicy z Chin, którzy stworzyli specjalne miejsca parkingowe, dedykowane dla kobiet.

Pomysłodawcami rozwiązania były władze miasta Shenyang, które postanowiły wyznaczyć 10 specjalnych miejsc parkingowych dla płci pięknej. Są one nie tylko o 1,2 m dłuższe i 1 m szersze, ale wyróżniają się także różową farbą z napisem oznaczającym „boginię”. Opłata za postój nie różni się od tej, obowiązującej w całej strefie płatnego parkowania. Dodatkowo o niezajmowanie ich przez osoby nieuprawnione dba ochrona.

Tym sposobem nie tylko ułatwiono kobietom parkowanie, ale także zminimalizowano ryzyko uszkodzenia felg, co było jednym z często występujących problemów. Jednak to nie pierwsze tego rodzaju rozwiązanie, przykładem czego jest Korea Południowa. W Seulu już wcześniej powstały przyjazne kobietom miejsca parkingowe – poszerzone i pomalowane na różowo.

Od razu pojawiły się krytyczne głosy sprzeciwiające się tego rodzaju działaniom, zważywszy na ich seksistowski charakter. Wiele osób jest zdania, że każdemu przydałyby się większe miejsca parkingowe. Inni wskazują na jeszcze odmienne rozwiązanie problemu, jakim jest zakup mniejszych samochodów, zamiast dużych sedanów, czy SUV-ów.

RadioZET/MS

Więcej: