11 listopada 2016 - kiedy wypada Narodowe Święto Niepodległości?

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada już wkrótce. Którego dnia tygodnia wypada najważniejsze polskie święto państwowe? Obchody Święta Niepodległości odbywać się będą w całej Polsce.

11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, to uroczyste upamiętnienie tego, co wydarzyło się jesienią 1918 roku. Data 11 listopada jest, choć nie jest to powszechnie znany fakt, umownym terminem, w którym obchodzimy to święto. Odzyskanie niepodległości przez nasz kraj było efektem wielu różnych działań, które miały miejsce na długo przed 11.11. roku. W rzeczywistości był to proces. Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski już 7 października. Później ukształtowały się władze państwowe. Jednak to właśnie 11 listopada Rada przekazała pełnię władzy Józefowi Piłsudskiemu, dlatego to właśnie ten dzień uznaje się za symboliczny powrót Rzeczpospolitej Polskiej.

Narodowe Święto Niepodległości - data w kalendarzu

Którego dnia tygodnia w 2016 wypada Narodowe Święto Niepodległości? 11 listopada tym razem obchodzić będziemy w piątek. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, więc dla wielu Polaków będzie to jesienny długi weekend. Wielu spędzi to święto na marszach czy pochodach upamiętniających wydarzenia 11.10.1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach znów pojawiła się na mapach i odzyskała niepodległość.

Obchody 11 listopada w Polsce

Narodowe Święto Niepodległości ustanowione zostało w 1937 roku jednak zostało zniesione pod koniec II wojny światowej. Oficjalnie przywrócono je w 1989 roku.

Na pamiątkę 11 listopada w wielu miastach w całym kraju obchodzone są różne uroczystości przeważnie o charakterze wojskowym. Główne obchody, w których udział biorą przedstawiciele władz państwowych, odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Oprócz wydarzeń wojskowych są także m.in. przedsięwzięcia sportowe - np. Bieg Niepodległości, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także różnego typu imprezy kulturalne i naukowe.

Więcej: