Czy Polacy w Wielkiej Brytanii to uchodźcy? Spór u Moniki Olejnik

- Czy w Wielkiej Brytanii jest milion polskich uchodźców? – tym pytaniem Monika Olejnik w Radiu ZET znokautowała Ryszarda Czarneckiego (PiS) w dyskusji na temat występu Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim.

Premier polskiego rządu w czasie dyskusji na temat Polski powiedziała, że w Polsce jest ponad milion polskich uchodźców, co wywołało lawinę negatywnych komentarzy w Polsce i zagranicą – jej wypowiedź sprostował m.in. ambasador Ukrainy w Polsce, Andrei Deszczyca, który wyjaśnił, że Ukraińcy w Polsce to migranci ekonomiczni.

Ryszard Czarnecki stanowczo bronił wystąpień Beaty Szydło. – Polska wydała 1,3 miliona wiz obywatelom Ukrainy od 1 stycznia 2014 roku – wyjaśnił. – To nie są uchodźcy! – zaprotestowała Monika Olejnik. – Oczywiście. Możemy spierać się o formalną definicję uchodźcy – brnął Czarnecki. Inni goście w „7 Dniu Tygodnia” parsknęli śmiechem.

 - Przepraszam bardzo, a czy w Wielkiej Brytanii jest milion polskich uchodźców?  - zapytała wtedy Monika Olejnik. Ryszard Czarnecki przez chwilę milczał. - To są imigranci, którzy częściowo na pewno wrócą, jak będziemy dobrze rządzić – odpowiedział w końcu.

Marek Sawicki (PSL) zauważył, że jego zdaniem milion uchodźców z Ukrainy pojawił się, ponieważ „na potrzeby debaty europejskiej potrzebne było porównanie Beaty Szydło z Angelą Merkel”, która rzeczywiście otworzyła drzwi do Niemiec, wpuszczając blisko milion uchodźców.

Również Marek Magierowski, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii nie są uchodźcami. 

Radio ZET/ŁS

Więcej: