Adwent 2016: roraty - kiedy się rozpoczynają i ile trwają?

Adwent 2016 właśnie się rozpoczął - dokładnie 27.11. katolicy rozpoczęli okres w roku liturgicznym, przygotowujący do narodzin Chrystusa. W czasie adwentu odbywają się tradycyjne msze, nazywane roratami. Czym są roraty, do kiedy trwają i jakie zwyczaje się z nimi wiążą?

Roraty to określenie wyjątkowej mszy, która tradycyjnie rozpoczynać się powinna o wschodzie Słońca, jednak dziś często odbywa się także wieczorami. Odprawiana jest ku czci Najświętszej Marii Panny, a jej nazwa pochodzi od łacińskich słów "rorate cæli desuper", którymi roraty się rozpoczynają. Ważnym elementem mszy roratnej jest świeca - często ozdobiona mirtem lub niebieską wstążką , umieszczana w pobliżu ołtarza - symbolizująca właśnie NMP. Roraty często mają bardzo uroczysty, nastrojowy, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem wiernych, którzy chętnie w niej uczestniczą. Często adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Niestety, ze względu na pośpiech i brak czasu, szkołę, pracę, zainteresowanie uczestnictwem w roratach maleje.

Roraty: kiedy się rozpoczynają i do kiedy trwają?

W tym roku Roraty rozpoczęły się w niedzielę 27.11. i potrwają aż do końca adwentu. Odprawiane będą codziennie w godzinach porannych lub wieczornych, co zależy od decyzji danej parafii. Dawniej roraty odprawiane były przez cały rok, dziś od tego zwyczaju się odchodzi - podobnie jak od tradycyjnych, porannych godzin mszy roratnej.

Zwyczaje i piosenki roratne

Dawniej uczestniczący we mszy najczęściej przynosili ze sobą świece, obecnie coraz częściej są to lampiony. Jest to ważny element, bo światło w chrześcijaństwie ma silne symboliczne znaczenie. W tym przypadku jest to obecność czuwającej Maryi. Po roratach niesie się zapalone lampiony do domu, na świadectwo światła Chrystusa, będącego w naszym sercu.

Podczas rorat często organizowane są specjalne rekolekcje a nawet zabawy i konkursy dla dzieci. Śpiewane są też wyjątkowe pieśni, nazywane po prostu piosenkami roratnymi. Do popularnych piosenek roratnich należą m.in. "Poszli w ciemno", "Mama Królowa", "To się dzisiaj stanie", "Świeć, gwiazdeczko, świeć" czy "Fajrant w Niebie". (Teksty oraz nuty utworów znaleźć można w internecie).

Więcej: