Dwaj wiceprezydenci Warszawy zdymisjonowani

Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz nie są już wiceprezydentami Warszawy. Informację o dymisji swoich zastępców przekazała Hanna Gronkiewicz-Waltz po zarządzie PO. Nowym pierwszym wiceprezydentem Warszawy został Witold Pahl.

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak oddał się do dyspozycji. Moim nowym zastępcą został Witold Pahl - ogłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po zarządzie PO poświęconym sytuacji w Warszawie. Jak dodała, z ratuszem żegna się też wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Jarosław Jóźwiak w stołecznym ratuszu odpowiadał za sprawy reprywatyzacji. – Widząc, że stałem się zakładnikiem walki politycznej wszystkich stron konfliktu, wymierzonej przeciwko Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz dziś rano oddałem się do jej dyspozycji – napisał na Facebooku Jarosław Jóźwiak. Jacek Wojciechowicz zajmował się komunikacją i transportem. - Odwołuję Jacka Wojciechowicza ze względu na słabe wyniki inwestycyjne. Przekazuję je do kompetencji Michała Olszewskiego, który zajmuje się funduszami unijnymi - poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak zaznaczyła, dymisja Wojciechowicza nie ma związku z aferą reprywatyzacyjną.

W konferencji prasowej uczestniczył także przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. - Jesteśmy przekonani, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz skutecznie poradzi sobie z problemami dotyczącym reprywatyzacji - powiedział szef zapewniając o wsparciu partii dla Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji poinformowała również, że aby w pełni poświęcić się sprawom Warszawy, zrezygnowała z funkcji przewodniczącej warszawskiej Platformy. Do czasu powołania na tę funkcję nowej osoby, komisarzem został poseł PO Andrzej Halicki.

Jak oceniła prezydent stolicy, brak ustawy reprywatyzacyjnej to wina wszystkich rządzących w ciągu ostatnich 27 lat. – Okazywało się, że tematyka została nieuregulowana, decydowały sądy. (...) Jestem zdeterminowana, by te nieprawidłowości wyjaśnić - oświadczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Komentarze po dymisjach

- Dymisje w zarządzie Warszawy sugerują, że mamy do czynienia z potężną aferą. Czekamy na wyniki śledztwa - skomentował na Twitterze przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Na początku nie było afery, potem winni byli urzędnicy, następnie dyrektorzy, a dziś już dwóch wiceprezydentów Za tydzień winna będzieHanna Gronkiewicz-Waltz - ocenił sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: