CBA zatrzymało 13 osób. Wyłudzili kredyty na 2 mld zł?

Były zarząd Banku Spółdzielczego w Nadarzynie zatrzymany przez CBA - dowiaduje się Radio ZET. W sumie Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 13 osób pod zarzutami wyłudzania i udzielania kredytów. Wśród zatrzymanych są też osoby związane z SK Bankiem z Wołomina. Straty z powodu wyłudzeń służby szacują na 2 miliardy złotych! Zatrzymania mają związek z wejściem CBA do prezesów SK BANKU w maju tego roku.

Wśród zatrzymanych są także rzeczoznawcy, którzy przygotowywali opinie dotyczące zdolności kredytowej. Jak ustalił reporter radia ZET Roman Osica - w sumie zatrzymani usłyszeli ponad sto zarzutów.

Kredyty miały być wyłudzane na podstawie zafałszowanych opinii. Przykładowo prokuratorzy ustalili, że jeden z kredytów był zabezpieczony działką wartą - według opinii - kilkaset milionów złotych. Faktycznie działka była warta kilkaset tysięcy złotych. Kredyt nie miał więc żadnego pokrycia.

Według CBA - zarówno rzeczoznawców, prezesów jak i firmy, które brały te złe kredyty, łączyły powiązania biznesowe lub koleżeńskie. Jak ustaliłem nieoficjalnie - wśród spółek, które dostawały kredyty z tego banku są bardzo znane podmioty na polskim rynku. Bank miał być dodatkowo ubezpieczony, więc zarząd nie ryzykował pieniędzy klientów.

Dziś prokuratura skieruje wnioski o zastosowanie aresztów dla części zatrzymanych.

Radio ZET/RO/MT

Więcej: