Nazwisko amerykańskiego lobbysty w kolejnym przetargu w Polsce

Amerykański lobbysta Alfonse D’Amato pracował dla producenta samolotów Gulfstream, które mają przewozić polskich VIP-ów. Wcześniej jego nazwisko pojawiło się także przy okazji przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.

Gulfstream to część koncernu General Dynamics. W piątek ogłoszono, że samoloty właśnie tej firmy zostały wybrane w przetargu na maszyny dla polskich VIP-ów.

Tymczasem już dwa lata temu portal Politico podał, że dla amerykańskiej  firmy pracował Alfonse D’Amato. To były amerykański senator, a obecnie lobbysta. W ostatnich dniach jego nazwisko pojawiło się już kontekście innego przetargu. Wśród pracodawców D’Amato jest m.in. korporacja Lockheed Martin, właściciel producenta śmigłowców Black Hawk. To właśnie takie maszyny ma kupić polska armia.  To efekt niedawnego zerwania rozmów z wybraną w przetargu francuską firmą Airbus, która miała dostarczyć nam śmigłowce Caracal.

Jak potwierdziło MON, do zerwania rozmów ws. Caracali doszło kilka dni po spotkaniu ministra Antoniego Macierewicza  i D’Amato, który jest zatrudniony także przez Polską Grupę Zbrojeniową. Resort obrony przekonuje, że nie ma przy tym konfliktu interesów, a firma D’Amato odpowiada za „wspieranie polskich interesów w USA”. 

Radio ZET/Michał Dzienyński/MW

Więcej: