Amerykańscy żołnierze w Polsce. Znamy dokładny plan

Na początku 2017 roku do Polski trafią pierwsze amerykańskie pododdziały, które mają wzmocnić wschodnią flankę NATO – zapowiada MON.

W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), liczącej ok. 4 tys. żołnierzy. W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim, a Żaganiem.

Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach. „W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu” – czytamy w komunikacie MON.

W kwietniu 2017 r. we wschodniej Polsce, na poligonie w Orzyszu, rozmieszczona zostanie batalionowa grupa bojowa NATO eFP, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone. W marcu natomiast do Polski przybędą wydzielone siły Brygady Lotnictwa Bojowego, na wyposażeniu której znajdą się śmigłowce.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: