Amerykański NIK ostro o rakietach Patriot. Polska na tym skorzysta?

Amerykański odpowiednik NIK nie pozostawił suchej nitki na systemach rakietowych Patriot. Jak informuje w raporcie, Patrioty nie radzą sobie m.in. z nowoczesnymi rakietami balistycznymi oraz nie są odporne na zakłócenia. Nie zraża to jednak polskiego rządu, który chce, by rakiety wsparły naszą armię. Wręcz przeciwnie. - Mamy lepszą pozycję negocjacyjną - mówi Radiu ZET wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

GAO (Government Accountability Office - przyp. red.), odpowiednik polskiego NIK w USA, ostro skrytykował systemy rakiet Patriot. Jak stwierdza w swoim raporcie, rakiety mają problemy z niezawodnością. Wśród licznych wad systemu, który miałby bronić polskiej przestrzeni powietrznej, wylicza m.in. brak odporności na zakłócenia. W raporcie GAO stwierdza równocześnie, że same pociski Patriot są dobre - zastrzeżenia ma jedynie co radaru i systemu rozpoznawania i przydzielania celów, który jest awaryjny. Czy w takim razie warto kupować Patrioty?

Rozmowy na temat systemu rakiet Patriot będą na pewno częścią rozpoczynających się dziś targów przemysłu obronnego w Kielcach. - Trochę nie mamy wyboru, w sytuacji kiedy nie mamy żadnych nowoczesnych rakiet, nawet te przestarzałe systemy nie są najgorsze - podkreśla reporter Radia ZET Jacek Czarnecki. Jak dodaje, wciąż trwają rozmowy z dostawcą innego systemu produkowanego wspólnie przez Amerykanów i Europejczyków. System ten także używa rakiet Patriot, jednak jego radar i system naprowadzania, są znacznie sprawniejsze.

Komentarz firmy Raytheon z dn. 6 września 2016:

Raport nie przedstawia nowych informacji, ale te, które były już znane i dotyczyły poprzedniej wersji oprogramowania systemu Patriot pod nazwą PDB-7. Natomiast już po tych uwagach krytycznych zostało opracowane nowe oprogramowanie PDB-8, które przeszło już pomyślnie 3 testy ze strzelaniem rakietowym – wszystkie pozytywnie, US Army i rząd USA zamierzają wprowadzić je w 2018 roku. I właśnie tę wersję PDB-8 otrzymają polskie siły zbrojne – a więc tę, która usunie wszystkie uwagi krytyczne, które miała GAO. Dodatkowo raport GAO mówi o potrzebie opracowania nowego dookólnego radaru dla US Army, podając datę najwcześniejszą 2028, podczas gdy Raytheon już pracuje nad radarem 360 stopni, opartym na najnowszej technologii azotku galu (GaN), jego dopracowanie będzie prowadzone wspólnie z polskim przemysłem i polskie siły zbrojne otrzymają go najpóźniej w ciągu 5-6 lat od podpisania kontraktu, czyli mniej więcej w roku 2022. W ten sposób polskie siły zbrojne do roku 2022 będą dysponowały bateriami w najnowocześniejszej wersji, z radarem 360 stopni, sieciocentrycznym, z najnowszymi pociskami. Dodatkowo Raytheon dzisiaj ogłosił, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na zaproponowanie Polsce pocisku SkyCeptor, opartego na technologii zastosowanej w izraelsko-amerykańskim pocisku Stunner, który już w tej chwili wchodzi na uzbrojenie systemu obronnego Izraela pod nazwą Proca Dawida. Najważniejszym wnioskiem płynącym z raportu GAO jest to, że USA nadal stawiają na Patriot i będą go modernizowały, przeznaczając na to 2,9 mld USD na lata 2017-2021.

Radio ZET/JC/MT

Więcej: