Andrzej Kopiczyński NIE ŻYJE

Zmarł Andrzej Kopiczyński, odtwórca roli inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu „Czterdziestolatek”. Aktor chorował na Alzheimera. Ostatnio mieszkał w specjalistycznym ośrodku zajmującym się osobami z chorobą otępienną. Śmierć serialowego czterdziestolatka potwierdziło Radio ZET.

Największą popularność Kopiczyński zdobył rolą inżyniera Stefana Karwowskiego w  słynnym serialu „Czterdziestolatek" i „Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później" Jerzego Gruzy. Ta kreacja przyniosła mu popularność w całej Polsce.

Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Już w młodości marzył o zawodzie aktorka, chociaż najpierw uczęszczał do technikum energetycznego. Później studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Ukończył ją w 1958 roku. Zadebiutował rok wcześniej w filmie „Prawdziwy koniec wielkiej” w reżyserii Kawalerowicza.

Choć największą popularność przyniosła mu rola czterdziestolatka, Kopiczyński regularnie pojawiał się też w filmach. Mogliśmy oglądać go m.in. w „Ogniem i mieczem", „Korczak" i „Znachor". Na mały ekran wrócił do serialu „Lokatorzy" (2000-2005). Chętnie grywał także na deskach teatru – m.in.: Teatru Narodowego, Teatru Rozmaitości, Teatru na Woli i Teatru Kwadrat. 

W 2014 roku zdiagnozowano u aktora chorobę Alzheimera.

Radio ZET