Ostatnia droga Andrzeja Kopiczyńskiego. Pogrzeb aktora

19 października odbył się pogrzeb Andrzeja Kopiczyńskiego. Aktor, którego cała Polska pokochała za rolę inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek", został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Andrzej Kopiczyński zmarł 13 października w wieku 82 lat. Od wielu lat chorował na alzheimera. Jego stan był tak poważny, że od wielu tygodni nie mógł opuszczać szpitala.

Andrzej Kopiczyński pośmiertnie został odznaczony, przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za działalność artystyczną.

Podczas uroczystości pogrzebowych odczytano list napisany przez wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

Gliński o Kopiczyńskim

– Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej, a zarazem małe i wielkie dramaty codziennego życia – napisał  Gliński o zmarłym artyście.

Największą popularność Kopiczyńskiemu przyniosła rola inżyniera Karwowskiego w serialu „Czterdziestolatek", stworzonym przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza. Kopiczyński wcielał się w tę rolę między 1974 a 1977 rokiem, a także później – w 1976 roku w filmie Gruzy pt. „Motylem jestem, czyli romans 40-latka" oraz w 1993 roku w serialu „Czterdziestolatek 20 lat później". 

Radio ZET/SI