Polański o Wajdzie: artysta z całej duszy polski

Roman Polański nazwał w rozmowie z AFP zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę „symbolem odwagi i wolności”. – Kończy się pewna epoka w moim życiu - dodał reżyser.

– Ogromnie go lubiłem. Był artystą z całej duszy polskim, zakorzenionym w polskiej problematyce - powiedział Polański, przypominając, że Wajda był autorem ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury.

– Wywodził się z Akademii Sztuk Pięknych, strona wizualna i obraz były dla niego bardzo ważne i wywarły piętno na wszystkich jego dziełach - dodał reżyser. - Byłem jego wielkim fanem – powiedział twórca „Noża w wodzie”.

– Kończy się pewna epoka w moim życiu. Był dla mnie symbolem odwagi i wolności - podkreślił Polański, przypominając, że Wajda „miał odwagę zerwać z socrealizmem, który był absolutnie okropny”.

Polański przypomniał, że w czasach, „kiedy nikt go nie chciał”, Wajda dał mu rolę w filmie „Pokolenie” z 1954 roku. – „Pokolenie” było pierwszym polskim filmem, który nas oczarował, nas Polaków i wszystkich kochających kino - powiedział reżyser.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: