Politycy i artyści żegnają Andrzeja Wajdę

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat. Wybitnego reżysera z wielkim smutkiem żegnają artyści i politycy. "Wszyscy jesteśmy z Wajdy. Patrzyliśmy na Polskę i siebie samych przez Niego. I lepiej rozumieliśmy. Teraz będzie trudniej" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Andrzej Wajda był wybitnym polskim reżyserem, laureatem Oscara za całokształt twórczości. Zmarł w niedzielę 9 października w wieku 90 lat.

"Trudno się pogodzić z tą straszną wiadomością...Panie Andrzeju dziękuję za wszystko! Za to jakim był Pan artystą. Za Pana filmy w których przeglądała się cala polska historia. Za to jak wielkim był Pan człowiekiem. Za powiew wolności który Pan dawał...Za nasze spotkanie, rozmowy.... Na zawsze pozostanie Pan w naszych sercach i pamięci...w swoich filmach... Potworny smutek.... Żegnaj Mistrzu...." - napisała na Facebooku Maja Ostaszewska.

"To jest jeden z tych końców świata w filmie, których trudno uniknąć, ale których nie sposób przetrwać bez łez. Dobrze że trzy tygodnie temu na festiwalu w Gdyni zdążył jeszcze przekonać się jak bardzo był przez swoich widzów szanowany i kochany. Na stojąco! Za wszystkie filmy - te genialne, i te które z różnych powodów nie wyszły tak jak miały wyjść - dziękuję Panie Andrzeju!" - pożegnał reżysera krytyk Tomasz Raczek.

"Wszyscy jesteśmy z Wajdy. Patrzyliśmy na Polskę i siebie samych przez Niego. I lepiej rozumieliśmy. Teraz będzie trudniej" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Radio ZET/MT

Więcej: