21. rocznica śmierci Andrzeja Woyciechowskiego, twórcy Radia ZET

20 października 1995 roku zmarł Andrzej Woyciechowski, współtwórca Radia ZET. Przedstawiamy jego sylwetkę.

Andrzej Woyciechowski urodził się 12 czerwca 1946 roku w Hanowerze. Jego matka, Ludwika Woyciechowska-Dzięciołowska, była dziennikarką Expresu Wieczornego i krytykiem teatralnym.

Andrzej Woyciechowski był absolwentem romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów związał się z estradą: był szefem kabaretu Stodoła, aktorem i konferansjerem. Pisał też teksty, głównie dla Magdy Umer. Spod jego pióra wyszły między innymi słowa piosenki "Już szumią kasztany".

W 1967 roku rozpoczął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, a w 1975 roku w Telewizji Polskiej, z której zwolniono go wprowadzeniu stanu wojennego.

Później Andrzej Woyciechowski rozpoczął współpracę z francuską agencją prasową Agence France-Presse, z Radio France Internationale, z sekcją polską BBC i Radiem Wolna Europa. Był też korespondentem francuskich dzienników "Libération" i "Le Monde". Pisał tam pod pseudonimem Pierre Vodnik.

Marzeniem Andrzeja Woyciechowskiego było stworzenie radia niezależnego i wolnego od nacisków politycznych.

"Chyba byłem już znudzony tym, co robiłem do tej pory. W latach 80. pracowałem jako korespondent francuskiej prasy. Nauczyłem się nowoczesnego dziennikarstwa. Ale przyszedł taki moment, że miałem dosyć. "Solidarność" się ustabilizowała. Upadł komunizm i świat przestał się interesować Polską."

Radio zaczął organizować z Januszem Weissem, Leszkiem Stafiejem i Marią Wiernikowską. Zgromadził też grupę młodych ludzi, często bez dziennikarskiego doświadczenia, ale za to z pasją.

Rozgłośnia pod nazwą Radio Gazeta zaczęła nadawać 28 września 1990 roku, dzięki pomocy Radio France Internationale, które udostępniło sprzęt. Była to jedna z pierwszych komercyjnych stacji radiowych w powojennej Polsce. W lutym 1991 firma zmieniła nazwę na Radio ZET.

Andrzej Woyciechowski prowadził wywiady polityczne Gość Radia ZET. Był też autorem pierwszego politycznego talk-show "Na każdy temat", który pokazywała telewizja Polsat. W 1994 roku został laureatem Wiktora. Rok później otrzymał Nagrodę Kisiela.

Andrzej Woyciechowski zmarł 20 października 1995 roku w Warszawie na raka płuc.

Radio ZET/MS

Więcej: