Na Helu fale Bałtyku odsłoniły tajemniczą konstrukcję

Grzegorz Elmiś z Helu biegł wybrzeżem, gdy natrafił na tajemniczą konstrukcję. Betonowe elementy wyłoniły się ze skarpy po tym, jak osunął się podmywany przez wodę piach. Zdjęcia znaleziska stały się hitem sieci. Co na nich się znajduje?

Fotograf i sportowiec Grzegorz Elmiś odbywał trening na wybrzeżu, kiedy natrafił na fragmenty betonowych konstrukcji, które pojawiły się na plaży. Postanowił znalezisku zrobić zdjęcia i umieścił je w sieci. Fotografie szybko spotkały się z dużym zainteresowaniem internautów, którzy zaczęli snuć przypuszczenia o ukrytym skarbie, a nawet "Złotym Pociągu". Czym tak naprawdę są tajemnicze budowle?

Znaleziskiem Grzegorza Elmisia zainteresowało się już Muzeum Obrony Wybrzeża. Zdaniem ekspertów, choć betonowe konstrukcje mogą budzić wielką ciekawość, to jednak nie są niczym wyjątkowym - szczególnie na tym obszarze. To pozostałości po rowach strzeleckich, które budowano na półwyspie.

Przed wojną Hel był ważnym punktem militarnym Polski. Teren był strzeżony i umacniany - m.in. takimi stanowiskami strzelniczymi, jakie pokazują zdjęcia Grzegorza Elmisia. Podobnych miejsc na całym wybrzeżu znaleźć można sporo. Na samym Helu zabytków militarnych także jest wiele - niestety, duża część z nich w latach 90. została zdewastowana. Niektóre udało się uratować i umieścić w Muzeum Obrony Wybrzeża. Właśnie tam trafić ma znalezisko Grzegorza Elmisia.

RadioZET.pl/AS

Więcej: