Dwa polskie banki łączą się

Na polskim rynku bankowym startuje Nest Bank, tworzony z myślą o obsłudze klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw. - Budujemy bank, na którym można polegać, dzięki któremu rodzina będzie mogła bezpiecznie rozwinąć skrzydła - mówi Bartosz Chytła, pierwszy wiceprezes zarządu, odpowiedzialny za strategię. Mocnym atutem nowego banku ma być oferta kredytowa i przyjazne procedury.

"Nest" to po angielsku "gniazdo". - Nest Bank będzie bankiem dla rodziny - mówi Bartosz Chytła.

Rodzinny bank pomoże w pozyskaniu finansowania. Już teraz Nest Bank jest jednym z nielicznych banków, który uwzględnia środki z rządowego programu "Rodzina 500 Plus" w ocenie zdolności kredytowej. W efekcie cała rodzina znajdzie w Nest Banku coś dla siebie: zarówno młodzi, jak i mikroprzedsiębiorcy - właściciele ustabilizowanych już biznesów, takich jak kancelarie prawne, przychodnie lekarskie czy gabinety stomatologiczne. Nest Bank wyróżniać też będzie szybkość działania. Dla zilustrowania tego kierunku przedstawiciele banku podają rozwiązania przyjęte przy konstruowaniu kredytów dla mikrofirm. Kredyt dla Profesjonalistów udzielany jest w ciągu 5 minut, a środki udostępniane nawet po 24 godzinach. Podobne atuty ma oferta dla przedsiębiorców. - Oceniamy biznes, a nie tylko papiery - podsumowuje filozofię działania banku Bartosz Chytła.

W odróżnieniu od trendów w branży zarządzający Nest Bankiem postawili też na rozwój sieci placówek, które bardziej przypominają kawiarnię niż bank.

W tym momencie bank ma 52 placówki własne i ponad 40 uruchomionych w ramach franczyzy, którą chce rozwijać głównie w mniejszych miastach. Docelowo, po kilku latach sieć oddziałów franczyzowych ma liczyć 300 placówek. Równolegle prowadzone są intensywne prace nad nowymi funkcjonalnościami w bankowości internetowej i mobilnej, która ma pełnić funkcję narzędzia do zarządzania domowymi finansami.

Nest Bank jest marką handlową FM Banku PBP SA, działającego dotychczas na rynku pod dwiema markami: Bank SMART i BIZ Bank. Z końcem października dotychczasowe marki handlowe, podobnie jak nazwa FM Bank PBP SA, zostaną zastąpione jednolitą marką handlową i nazwą Nest Bank. Zastąpienie dotychczasowych marek handlowych i nazwy nie będzie miało wpływu na umowy zawarte przez klientów z FM Bankiem PBP SA - będą one kontynuowane na dotychczasowych zasadach przez Nest Bank.

Udziałowcami Nest Banku są fundusze, którym doradza AnaCap Financial Partners (“AnaCap”) - największy specjalistyczny fundusz private equity w Europie, działający wyłącznie w sektorze usług finansowych. AnaCap inwestuje w Europie w fundusze, które zarządzają aktywami 3,2 mld euro, poprzez private equity, instrumenty kredytowe oraz jako współinwestor. Jego kluczowymi inwestorami są renomowane instytucje o zasięgu globalnym, m. in. Allianz, Goldman Sachs Asset Management, State of New Jersey, Morgan Stanley Alternative Investment Partners. AnaCap był pierwszym funduszem private equity, który otrzymał zgodę brytyjskiego Financial Services Authority na objęcie pakietu kontrolnego w brytyjskim banku, który obecnie działa pod nazwą Aldermore Bank plc. Aktualnie AnaCap posiada inwestycje w sektorze bankowym w pięciu krajach w Europie (Aldermore Bank plc. w Wielkiej Brytanii, Mediterranean Bank na Malcie, MeDirect w Belgii, Equa bank w Czechach i Nest Bank w Polsce).

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: