NBP: Prezentacja nowego banknotu 200 zł, ruszają prace nad 500 zł

Narodowy Bank Polski zaprezentował najnowszą wersję banknotu o nominale 200 złotych  ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zapowiedział też początek prac nad banknotem o nominale 500 złotych.

Nowe banknoty 200-złotowe do obiegu trafią w lutym 2016 roku. Banknoty 500-złotych mają trafić do obiegu najwcześniej w 2017 roku.

Banknot 200 zł jest obecnie najwyższym nominałem, a w związku z tym został wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, m.in. w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak w przypadku niższych nominałów projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ zmianie, jednak zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne - informuje NBP.

Jak będzie wyglądał banknot o nominale 500 złotych?

Na 2017 roku planowane jest wprowadzenie do obiegu banknotu 500-złotowego. Na razie nie ma jeszcze wizualizacji, ale wiadomo na pewno, że na banknotach znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego. W ten sposób zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii władców polskich na banknotach.

Producentem wszystkich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Radio ZET/NBP/ŁS

Więcej: