Będą opóźnienia na kolei, bo... pociągi przewożą coraz więcej pasażerów

Pociągi w Polsce przewożą coraz więcej towarów i ludzi. Rosnąca popularności transportu kolejowego może sprawić, że pojawią się kłopoty z przepustowością linii – pisze "Gazeta Polska codziennie".

Według danych opublikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego o rynku przewozów kolejowych, od stycznia do sierpnia pociągi w Polsce przewiozły łącznie 195,5 mln pasażerów - to prawie o 10 mln więcej niż przez osiem miesięcy 2015 roku.

W transporcie towarowym wyniki za osiem miesięcy są o 1,8 proc. gorsze pod względem przewiezionej masy, bo przetransportowano tylko 141,8 mln ton, czyli o 2,6 mln ton mniej niż przed rokiem. Liderem w przewozach kolejowych pozostaje PKP Cargo, które przewiozło przez osiem miesięcy 43,5 proc. wszystkich ładunków.

W przewozach pasażerskich pierwsze miejsce zajmują Przewozy Regionalne, które przetransportowały 27,2 proc. pasażerów.Popularyzacja transportu kolejowego może sprawić, że pojawią się kłopoty z przepustowością linii, na których nie utworzono mijanek oraz torów do wyprzedzania. Resort infrastruktury zapewnia jednak, że zadba, by do tego nie doszło - czytamy w artykule.

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: