Będzie ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej. Jest postanowienie prokuratury

Do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej trafiło pismo z prokuratury, w którym śledczy zapowiadają ekshumację ciał pasażerów i załogi tragicznego lotu – dowiedziało się Radio ZET.

Reporterzy Radia ZET dotarli do pisma, które trafiło do rodzin ofiar. Zawiera ono m.in. listę biegłych z zakresu medycyny sądowej, którzy mają pomóc w wyjaśnianiu okoliczności katastrofy.

Oprócz naukowców z różnych ośrodków akademickich i medycznych z całej Polski są tam także badacze z instytucji zagranicznych. Mają oni zbadać ekshumowane zwłoki i określić, w jaki sposób zginęli pasażerowie tupolewa. W jednym z punktów pisma do rodzin prokuratorzy określili, że biegli mają m.in. sprawdzić, czy ciała ofiar noszą ślady wybuchu.

Jarosław Kaczyński: ekshumacja mojego brata będzie jedną z pierwszych

Ekshumację ciał ofiar katastrofy poparł m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Śledztwo za poprzedniego rządu było skandalem, za które wielu ludzi powinno usiąść na ławie oskarżenia. Po przewiezieniu ciał do Polski nie przeprowadzono najbardziej elementarnych działań — oględzin zwłok, sekcji. Kłamano, że to ze względów sanitarnych – powiedział w rozmowie z Onetem. Dodał, że ciało jego brata „będzie jednym z pierwszych”, które zostanie ekshumowane.

Radio ZET/MAB/MW

Więcej: