W całym kraju ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

W całym kraju ruszyły punkty bezpłatnej pomocy prawnej dla ubogich, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. W Kielcach i Wrocławiu program już cieszy się dużym zainteresowaniem.

- W Kielcach od momentu otwarcia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej cieszy się ona sporym zainteresowaniem. „Jesteśmy miło zaskoczeni. Przed punktem przy kieleckim rynku ustawiały się kolejki osób, które chcą skorzystać z takiej formy pomocy” - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta w Kielcach Anna Ciulęba.

W mieście działa osiem punktów, spośród których dwa prowadzą adwokaci, dwa - radcy prawni, a cztery - organizacje pozarządowe wyłonione w konkursie ofert.

Pierwsi zainteresowani pojawili się też we wszystkich trzech punktach na terenie na terenie powiatu skarżyskiego w województwie świętokrzyski. Jak wyjaśniła sekretarz powiatu Małgorzata Łakomiec, dwa z trzech takich punktów działają na terenie miasta Skarżysko-Kamienna, natomiast jeden funkcjonuje w Suchedniowie. Trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej działają również w powiecie sandomierskim.

Bezpłatne porady prawne we Wrocławiu, Krakowie i Białymstoku

Sporo pracy mieli w poniedziałek udzielający bezpłatnych porad w stolicy Dolnego Śląska. Według dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej wrocławskiego magistratu Bartłomieja Świerczewskiego zainteresowanie bezpłatną pomocą prawną jest bardzo duże. „Na numer, pod którym można się rejestrować, od rana dzwoni bardzo dużo osób. Jak powiedział Bartłomiej Świerczewski, pojawiają się też osoby, które przychodzą do 25 wrocławskich biur pomocy prawnej, pomijając rejestrację”.

Zgodnie z harmonogramem punkty bezpłatnej pomocy prawnej ruszyły także w Krakowie - poinformowało biuro prasowe urzędu tego miasta. Ich działanie zaplanowano na różne pory dnia. Jednostki, które w poniedziałek rozpoczęły działalność w godzinach porannych nie odnotowały jednak wizyt zainteresowanych.

Zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych w krakowskim magistracie Mateusz Płoskonka powiedział, że „zadanie dopiero się rozkręca”, a wstępne statystki z pierwszych dni działalności punktów będą podane prawdopodobnie 11 stycznia. Punkty w stolicy Małopolski rozpoczęły działalność w 21 lokalizacjach.

Z kolei Urząd Miejski w Białymstoku prowadzi na terenie miasta 12 punktów, w których za darmo można otrzymać pomoc prawną. Jak powiedziała Anna Pawłowska z białostockiego magistratu, w pierwszym dniu działania punktów zainteresowanie nie było zbyt duże. Jak dodała, było jednak już kilka telefonów z pytaniami, czy punkty działają. Zaznaczyła, że do południa zgłosiły się też dwie osoby po poradę.

Pomoc prawna za darmo w całym kraju

Zgodnie z ustawą, od stycznia w kraju ma działać ponad 1,5 tysiąca punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady - w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu, co najmniej przez 4 godziny dziennie. Pomoc świadczą adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Do udzielania bezpłatnych porad "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" dopuszczono aplikantów adwokackich i radcowskich, działających z upoważnienia adwokata lub radcy prawnego.

Powiat może powierzyć prowadzenie połowy punktów na swym terenie organizacjom pozarządowym. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które są udzielane przez doradców podatkowych. Organizacje pozarządowe mogą zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Pomoc prawna jest finansowana z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów. Chodzi też o edukację prawną społeczeństwa. Programy edukacyjne przeznaczone do realizacji w formie kampanii społecznych mają być realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i samorządami zawodowymi.

PAP/EM

Więcej: