Ojczym znęcał się nad 13-latkiem, chłopak popełnił samobójstwo. Jest wyrok

Rok i trzy miesiące więzienia – taki wyrok usłyszał w czwartek 68-letni mężczyzna, który znęcał się nad dziećmi swojej konkubiny. Jedno z nich, 13-letni chłopiec, trzy lata temu powiesiło się.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że nie ma dowodów, by znęcanie się doprowadziło do samobójstwa chłopca. Skazany w latach 2007-2013 znęcał się fizycznie i psychicznie nad czwórką dzieci swojej konkubiny. „Wyzywał je słowami powszechnie uważanymi za obelżywe, ubliżał, wyganiał z domu, zlecał wykonywanie ciężkich prac w gospodarstwie domowym, popychał, szarpał za ubranie” - tak śledczy opisali te zachowania.

W ich ocenie właśnie to było powodem próby samobójczej 13-letniego chłopca, który we wrześniu 2013 roku powiesił się.

Kilka miesięcy temu Sąd Rejonowy w Sokółce uznał 68-latka za winnego znęcania się oraz grożenia świadkom.

Jednocześnie uznał, że nie ma wystarczających dowodów na przypisanie mu tego, iż następstwem tego znęcania było targnięcie się na życie przez 13-letniego chłopaka.

Skazał mężczyznę na karę łączną osiemnastu miesięcy ograniczenia wolności, z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne, w wymiarze po 40 godz. miesięcznie. Na konto części tej kary sąd zaliczył okres kilkumiesięcznego aresztu mężczyzny.
Apelacje złożyły obie strony; sąd częściowo uwzględnił odwołanie prokuratury, która karę uważała za rażąco niską. I prace społeczne zamienił na rok i trzy miesiące więzienia, w zawieszeniu na cztery lata i dozór kuratora oraz na grzywnę.

Jednocześnie zgodził się z ustaleniami sądu w Sokółce, iż nie ma dowodów na przypisanie oskarżonemu tego, że następstwem jego znęcania się nad dziećmi konkubiny było samobójstwo jednego z jej synów.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: