Wstrzymano poszukiwania biegacza zaginionego w Tatrach

Ze względu na trudne warunki wstrzymano akcję poszukiwawczą 28-latka, który w środę zaginął w Tatrach Zachodnich.

– W poszukiwaniach brało udział kilkunastu ratowników, którzy kilkakrotnie sprawdzali ścieżki. Niestety mimo zaangażowania śmigłowca nie udało się odnaleźć poszukiwanego. Bardzo duży opad śniegu i zagrożenie lawinowe uniemożliwiają dalsze poszukiwania”–powiedział ratownik dyżurny TOPR Bartłomiej Gąsienica-Józkowy.

Szlaki po południowej stronie Tatr przeszukali również słowaccy ratownicy. Poszukiwania w Tatrach mają zostać wznowione po polepszeniu warunków pogodowych.

Jak zwracają uwagę toprowcy, poszukiwanego 28-letniego Jerzego Krzemińskiego mogła zaskoczyć śnieżyca, ponieważ wybrał się w Tatry jeszcze przed opadem śniegu. Jest on pasjonatem biegów górskich; z informacji policji wynika, że wyszedł w góry w lekkim sportowym ubraniu.

O zaginięciu policję zawiadomił właściciel kwatery, którą wynajmował 28-latek. Miał wyjść w rejon Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Lejowej, Giewontu lub Czerwonych Wierchów.

Już w środę prowadzono w Tatrach poszukiwania na szeroką skalę. Przeszukano rejon od Kasprowego Wierchu po Giewont oraz doliny reglowe.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach nadal są trudne. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Trakty prowadzące do schronisk są przetarte, ale szlaki w wyższych partiach gór są w większości zasypane co może utrudniać orientację w terenie,

Na Kasprowym Wierchu leży niemal pół metra śniegu, a termometry na szczycie wskazują sześć stopni mrozu.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: