Prokurator nie podjęła śledztwa ws. bójki. Została odwołana przez Ziobrę

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał ze stanowiska Prokurator Rejonową z Pyrzyc, która nie podjęła śledztwa w sprawie bójki, do jakiej doszło w czerwcu na stacji benzynowej.

Poszkodowanym był właściciel stacji, który przekazał śledczym nagranie z całego zajścia. W bójce uczestniczyło kilka osób, w trakcie której mężczyznę próbowano przejechać, a także uderzono go kluczem francuskim w głowę i w łydkę. Postępowanie umorzono ze względu na fakt, iż  - zdaniem Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach - "czyn nie stanowił przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego" i "stwierdzono brak interesu społecznego".

- Pomimo tego, że w zdarzeniu uczestniczyło wiele osób, prokurator nie zakwalifikował go jako udział w bójce lub pobiciu. (...) Uznał, że było to zwykłe uszkodzenie ciała jednego z pokrzywdzonych, skutkujące naruszeniem prawidłowych czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni - czytamy w komunikacie na stronie Prokuratury Krajowej. W związku z licznymi nieprawidłowościami minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nakazał odwołanie prokurator ze stanowiska.

- Analiza akt sprawy przeprowadzona przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie wykazała, że podjęta przez prokuratora decyzja była błędna. Ponadto analiza ta wykazała, że Prokurator Rejonowa w Pyrzycach w nieprawidłowy sposób sprawowała nadzór nad postępowaniami prowadzonymi w kierowanej przez nią jednostce. Błędnie rejestrowała również zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpływały do prokuratury. Między innymi na skutek tych błędów doszło do wydania nieprawidłowej decyzji procesowej w sprawie pobicia, do jakiego doszło 17 czerwca 2016 roku w Pyrzycach - napisano w uzasadnieniu decyzji.

Radio ZET//PK/KS

Więcej: