Czystki w policji. Prawie 500 osób z przeszłością w MO straci funkcje

Policjanci, którzy dawniej służyli w Milicji Obywatelskiej, a obecnie pełnią funkcje kierownicze, stracą stanowiska do końca roku – ogłosił wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Chodzi o prawie pół tysiąca osób.

Jak dodał Zieliński, byli milicjanci stanowią 16,5 proc. osób na stanowiskach kierowniczych w policji. W sumie w całej służbie stanowią 8,5 proc. zatrudnionych.
 
Według niego liczby te pokazują, że przez ponad 25 lat w polskiej policji dochodziło do „preferowania” osób, które rozpoczynały swoją służbę w MO.

Wiceminister podkreślił, że decyzja zależy od komendantów, ale według niego do końca roku prawie 500 osób z milicyjną przeszłością straci swoje stanowiska.

– Jestem przekonany, że (te zalecenia – przyp. red.) zostaną zrealizowane, bo czas najwyższy po ponad 26 latach Polski niepodległej, Polski suwerennej, żeby formacje państwowe, które powstały właśnie w wolnej Polsce, mogły już w swoich szeregach w funkcjach kierowniczych mieć tych, którzy zaczynali w nich służbę, a nie wcześniej, w PRL-u – mówił.

– My nikogo nie usuwamy ze służby. W policji mogą dokończyć swoją służbę ci, którzy zaczynali w MO, ale nie będą już pełnili funkcji kierowniczych – zaznaczył wiceminister.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: