CBA zatrzymało byłego senatora PO Józefa P.

CBA zatrzymało we Wrocławiu dziewięć osób w związku z zarzutami korupcyjnymi. Wśród nich jest były senator PO i europoseł z ramienia Socjaldemokracji Polskiej Józef P. i jego asystent Jarosław W..

Powoływanie się na wpływy i korupcja - takie zarzuty usłyszy dziś w prokuraturze były senator Józef P., którego rano wraz z ośmioma innymi osobami zatrzymało CBA. Sprawę nadzoruje prokuratura krajowa w Poznaniu.

Według materiałów CBA Józef P. miał przyjmować łapówki w zamian za załatwianie lub obietnicę załatwienia różnych spraw. Wraz z byłym senatorem zatrzymano też jego asystenta oraz siedem osób, które miały te korzyści dawać. Sprawa dotyczy okresu miedzy 2011, a 2014 rokiem, gdy były opozycjonista był w polskim parlamencie. Jak ustalił reporter Radia ZET Roman Osica Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpracowało tę sprawę dwa lata temu, czyli jeszcze za poprzedniego kierownictwa CBA. Wtedy też zdobyto większość dowodów w postaci nagrań z podsłuchów i zeznań.

Do zatrzymań doszło nad ranem we Wrocławiu. Około godziny 12.00 zatrzymani mają dotrzeć do prokuratury w Poznaniu. Za korupcję grozi do 10 lat więzienia.

P. to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. To on wspólnie z Władysławem Frasyniukiem tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego ukrył należące do związku 80 mln. zł. Po latach ujawniono, że pieniądze, które posłużyły "Solidarności" do podziemnej działalności, przechowywał metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Po 1989 r. związany z różnymi formacjami lewicowymi; w latach 1998-99 wiceszef Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Europarlamentu. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat z listy PO został senatorem, gdzie był Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej. Zarówno w Europarlamencie jak i potem w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.

Radio ZET/PAP/RO/MT

Więcej: