CBA kupiło program do szpiegowania smartfonów [ZOBACZ FAKTURĘ]

CBA kupiło oprogramowanie szpiegujące smartfony - donosi portal niebezpiecznik.pl i publikuje fakturę wystawioną tej instytucji przez włoska firmę.

W sumie za zakup i serwis Centralne Biuro Antykorupcyjne miało zapłacić 250 tysięcy euro. 

To program, który infekuje smartfony i w ten sposób zyskuje nad nimi kontrolę. Co ciekawe, autyorzay artykułu twierdzą, że w oprogramowaniu szpiegowskim można znaleźć nieetyczne wstawki w kodzie, które pozwalają - uwaga - podstawiać na komputerach ofiar fałszywych wpisów świadczących o pobieraniu dziecięcej pornografii. Może to być podstawa do zajęcia sprzętu. CBA nie zaprzecza i nie potwierdza, że kupiło ten program i jednocześnie zapewnia, że nie robi nic nielegalnego - mówi Roman Osica, reporter śledczy Radia ZET.

Komentarz Jacka Dobrzyńskiego, rzecznika CBA:

"Uprzejmie informuję, że żadna służba specjalna na świecie, w tym  CBA, nie informuje o środkach, metodach i formach realizacji ustawowych zadań, a tym bardziej nie komentuje jakichkolwiek spekulacji na ten temat. Informowanie o tym, zaprzeczanie lub potwierdzanie byłoby nieprofesjonalne, a przede wszystkim niezgodne z prawem. Zapewniam, że Centralne Biuro Antykorupcyjne działa zgodnie z ustawą o CBA i obowiązującym w Polsce prawem. Przykładamy szczególną staranność aby nigdy nie  dochodziło do łamania jakichkolwiek praw, a tym bardziej praw obywatelskich. CBA szanuje prawo, działa zgodnie z prawem i zawsze przestrzega wszystkich standardów, norm i zasad.

Warto przypomnieć o art. 24 ustawy o CBA "W związku z wykonywaniem swoich zadań CBA zapewnia ochronę środków, form i metod realizacji zadań,
zgromadzonych informacji oraz własnych obiektów i danych identyfikujących funkcjonariuszy CBA".

W tej sprawie wypowiedział się  również Wojewódzki Sąd Administracyjny, który oddalił skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na odmowę
udostępniania przez CBA informacji na ten temat." 

Radio ZET/RO/ŁS

Więcej: