CBA kontroluje największe państwowe spółki

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło procedurę kontrolną w Grupie LOTOS, PKN ORLEN, KGHM Polska Miedź, Grupie Azoty oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Kontrola dotyczy wydatków na PR, reklamę i doradztwo - poinformowało we wtorek CBA.

Kontrola obejmuje okres od 1 grudnia 2015 r.
Jak poinformowało Biuro, CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura, dotyczące tych konkretnych pięciu spółek. Funkcjonariusze delegatur będą badali umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Na początku postępowania CBA chce dokładnie wiedzieć kto, w jakim terminie, na czyje zlecenie i za jaką kwotę wynagrodzenia, wykonał na rzecz spółek usługi z zakresu szeroko pojętego marketingu, PR i reklamy. Analizie, oprócz zakresu samych umów, zostanie poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa.
Według informacji przysłanej przez Biuro, taki sam zakres kontroli CBA obejmie wszystkie podmioty zależne tych pięciu spółek. To nawet kilkadziesiąt innych firm.
Odpowiednie dokumenty, zawiadomienia CBA o zamiarze wszczęcia kontroli, trafiły do zarządów spółek.
O wszczęciu kontroli w strategicznych spółkach Skarbu Państwa informował w poniedziałek koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak mówił, ministrowie mają przedstawić informacje dotyczące podległych im spółek. Mają one wpłynąć do CBA na przełomie września i października. Ponadto spółki mają też być na bieżąco monitorowane.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: