Słodki biznes zlikwidowany. Gang z Włocławka w rękach CBŚP

Gang z Włocławka poprzez sieć fikcyjnych firm wyłudzał VAT na sprzedaży cukru. Skarb Państwa mógł na tym stracić nawet 36 milionów złotych. Funkcjonariusze Centralnego Biura śledczego Policji zatrzymali w tej sprawie 18 osób. Usłyszały one 72 zarzuty dotyczące m.in. oszustw i prania pieniędzy.

Gang fikcyjnie kupował mieszankę spożywczą cukru z ekstraktem herbaty. Sprzedawał ją - również fikcyjnie - za pośrednictwem kilku firm słupów.

"

- Następnie mieszanka trafiała do spółki, w której rzekomo następowało jej rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych firm. Równocześnie następowała zmiana stawki podatku VAT. Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23 proc. natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8 proc. Firma rozdzielająca produkt po jego dalszej odsprzedaży występowała o zwrot różnicy podatku - opowiada rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz. "

Zyski zwiększano jeszcze sprzedając fikcyjnie cukier zagranicznym firmom słupom. - W tym przypadku stawka VAT wynosiła 0 proc. i ponownie sprzedający występował o zwrot podatku. Sam cukier wracał do kraju - ponownie jako mieszanka - wyjaśnia Hamelusz.

Przestępcy wystawili fikcyjne faktury na ponad 70 tysięcy ton mieszanki cukru, którego wartość miałaby sięgać ponad 260 mln złotych. Zabezpieczono do tej pory tysiące dokumentów księgowych i transportowych. Na podstawie ich analizy policjanci obliczyli, że przez półtora roku przestępcza działalność tych spółek naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 36 mln złotych.

Zatrzymani mężczyźni mają od 30 do 60 lat; to mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego.

Radio ZET/CBŚP/AK

Więcej: