CBŚP rozbiło szajkę wyłudzającą pieniądze od seniorów. Działali metodą na policjanta

Od 5 tysięcy złotych do nawet 100 tysięcy dolarów wyłudzała od starszych ludzi szajka działająca metodą „na policjanta”, rozbita przez CBŚP. Zatrzymano 12 osób, które mogły dopuścić się nawet kilkuset oszustw.

„– W ostatnim czasie zatrzymaliśmy sześcioro członków grupy - cztery kobiety i dwóch mężczyzn, a w sumie już 12 osób. Usłyszeli zarzuty związane z oszustwem; grozi za to do 8 lat więzienia –” – powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz. Zaznaczyła, że sprawa jest rozwojowa i że prawdopodobnie będą kolejne zatrzymania.

Podwali się za policjantów

Jak informują funkcjonariusze, członkowie szajki telefonowali do wytypowanej osoby, podając się za policjantów CBŚ. Przekonywali swoją ofiarę, że bierze udział w akcji policyjnej, wymierzonej przeciwko oszustom i  nieuczciwym pracownikom instytucji finansowych.
– Pomoc miała polegać na podjęciu z banku pieniędzy, niejednokrotnie oszczędności całego życia, a następnie przekazaniu ich rzekomym policjantom lub pozostawieniu we wskazanym miejscu – dodała Hamelusz. Oszuści wmawiali starszym osobom, że w ten sposób pomogą w dotarciu do przestępców, a następnie odzyskają pieniądze.

Warszawska szajka 
– Grupa działała w Warszawie i pobliskich powiatach, co najmniej od połowy 2015 roku do kwietnia 2016 roku. „Jej członkowie mieli od 20 do 50 lat. Wyłudzali jednorazowo kwoty od 5 tys. złotych do 100 tys. USD” – – dodała Hamelusz.
– Wyłudzone pieniądze trafiały następnie poprzez kurierów lub przekazy gotówkowe do organizatorów procederu. „Z naszych ustaleń wynika, że ukrywali się oni w Wielkiej Brytanii. Jeden z mężczyzn, który przez dłuższy czas przebywał na Wyspach, został zatrzymany w Warszawie”  –– dodała Hamelusz.
Sprawę prowadzą policjanci radomskiego CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
– „Jak zawsze przypominamy: policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych środków - pieniędzy, biżuterii i innych w tzw. akcje przeciwko oszustom czy innym przestępcom” – – dodała Hamelusz.

Radio ZET/SI/PAP