Camerimage 2016: Paweł Edelman i Roman Polański kręcą nowy film [WIDEO]

Paweł Edelman w wywiadzie z dziennikarką Radia ZET - Lucyną Płużyczką zdradził co nieco o nowej produkcji. Zobacz wywiad z wybitnym operatorem filmowym.

Zdjęcia zaczęły się w poniedziałek w Paryżu. Do współpracy reżyser ponownie zaprosił znakomitego operatora Pawła Edelmana, z którym na 24 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage spotkała się Lucyna Płużyczką. Artysta zdradził Radiu ZET kilka szczegółów dotyczących tej produkcji. Film będzie nosił tytuł "Prawdziwa historia". To psychologiczna, kameralna produkcja z Emmanuelle Seigner i Evą Green. Zdjęcia będą kręcone w Paryżu. Film ma być gotowy w maju.
 
To kolejny już wspólny projekt Romana Polańskiego i Pawła Edelmana. Artyści nakręcili razem m.in. "Autora widmo", "Oliviera Twista", Rzeź" i oscarowego "Pianistę". Za zdjęcia do ostatniej z tych produkcji w 2003 roku Paweł Edelman był nominowany do Oscara.

Na festiwalu Camerimage Paweł Edelman zaprezentował ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki", który otwierał festiwal. Ten obraz startuje w Konkursie Głównym. Operator opowiedział Radiu ZET m.in. o pracy na planie tej produkcji.

"Powidoki" to polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej poznamy pod koniec stycznia.
89. ceremonia wręczenia Oscarów będzie 26 lutego 2017 r.

Paweł Edelman...

... ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Jest laureatem wielu nagród. Został uhonorowany już za swój debiutancki film dokumentalny 'Kopalnia Wujek' oraz za pierwszy film fabularny 'Kroll' w reżyserii Władysława Pasikowskiego, za zdjęcia do którego otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Edelman współpracował także z innymi znanymi reżyserami, m.in. z Wojciechem Marczewskim, Jerzym Stuhrem i Januszem Zaorskim. Edelman pracował także z tak wybitnymi reżyserami jak Andrzej Wajda i Roman Polański

Więcej: