Camerimage 2016: Wywiad z Łukaszem Żalem

Paweł Pawlikowski - twórca oscarowej "Idy" zaczyna prace nad nowym filmem. Do współpracy ponownie zaprosił Łukasza Żala, który za zdjęcia do "Idy", wraz z Ryszardem Lenczewskim, był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Operator, z którym na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy rozmawiała Lucyna Płużyczka zdradził Radiu ZET kilka szczegółów na temat tego projektu.

To będzie film o miłości w czasach zimnej wojny. Zdjęcia mają ruszyć w styczniu, będą kręcone w wielu miejscach w Polsce i we Francji. Mają potrwać do lipca przyszłego roku. 
Łukasz Żal na festiwalu Camerimage był nominowany w dwóch kategoriach: za zdjęcia do  thrillera "Na granicy" oraz długometrażowego dokumentu "Ikona". Oba te filmy nakręcił z Wojciechem Kasperskim.

Łukasz Żal W 2007 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracę zawodową zaczynał jako reżyser i twórca zdjęć do etiud szkolnych, był później operatorem kamery m.in. w serialu "Daleko od noszy" i w filmie "U Pana Boga za miedzą" w reżyserii Jacka Bromskiego. Pracował następnie przy filmach dokumentalnych i krótkometrażowych, m.in. Paparazzi (2011), Odwyk (2011), Norbert Juras i syn (2011), Lewa połowa twarzy (2013), Arena (2013),

W 2013 był autorem zdjęć do filmu dokumentalnego Joanna, nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. W tym samym roku pracował wraz z Ryszardem Lenczewskim przy wielokrotnie nagradzanym filmie Ida. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.

Następnie pracował przy takich produkcjach jak: "Życie motyla" (2015), "Legendy polskie" (2015), "Na granicy" (2016), "Ikona" (2016)

Więcej: