Camerimage 2016: Wywiad ze znakomitym operatorem, laureatem Złotej Żaby [WIDEO]

Podczas Camerimage 2016 w Bydgoszczy, dziennikarka Radia ZET - Lucyna Płużyczka porozmawiała z laureatem Złotej Żaby - Michaelem Chapmanem. Zobacz wywiad z wybitnym operatorem filmowym.

Wczoraj, 21 listopada, skończył 81 lat. Mimo tak pokaźnej liczby na karku Michael trzyma się znakomicie. To jemu zawdzięczamy m.in. fascynujące ujęcia bokserskiej walki LaMotty z "Wściekłego byka" oraz "Taksówkarza".

Poproszony w latach 90. przez krytyka Gene'a Siskela o wymienienie jednego kadru bądź fragmentu z nakręconych przez siebie filmów, który mógłby posłużyć za wizytówkę całej jego dotychczasowej twórczości, Martin Scorsese przyznał, że ujęcie otwierające Wściekłego byka ma taką właśnie moc. Poruszający się w zwolnionym tempie na lekko zamglonym ringu samotny bokser, który walczy nie z fizycznym przeciwnikiem, lecz przede wszystkim z samym sobą, jest jednocześnie obrazem efektownym i efektywnym. Służy jako skondensowana, nieco ponad dwuminutowa zapowiedź fabuły Wściekłego byka, a jednocześnie korzysta z bogactwa wizualnego języka kina, by zasugerować o czym film będzie opowiadał między słowami. Scena ta stała się zresztą nie tylko wizytówką Scorsese, ale także nominowanego za swoją pracę do Oscara® autora zdjęć do Wściekłego bykaMichaela Chapmana, dzisiaj już emerytowanego, lecz dzięki swoim filmom nakręconym w trakcie ponad czterech dekad pracy zawodowej uznawanego za jednego z najwybitniejszych operatorów amerykańskiego kina.

Więcej o wybitnym operatorze znajdziesz tutaj

Źródło: camerimage.pl

Więcej: