Czarny Protest przed domem Jarosława Kaczyńskiego

Kilkaset osób protestowało w czwartek wieczorem przed domem prezesa PiS na stołecznym Żoliborzu. Był to sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego oraz niedawnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na ten temat.

Demonstracja została zorganizowana po słowach prezesa, który chce by nawet przypadki trudnych ciąż, kiedy wiadomo, że dziecko umrze, kończyły się porodem. Prezes PiS uważa, że dziecko powinno zostać ochrzczone i pochowane.

W proteście wzięło udział kilkaset osób.

– Nie jesteśmy maszynką PiS, ani żadnej innej partii, do rodzenia dzieci. Kobieta taką decyzję musi podejmować indywidualnie - mówiła podczas manifestacji jedna z jej organizatorek, Anna Dryjańska.

fot. PAP/Rafał Guz

Przed dom Kaczyńskiego przyszły zarówno młode kobiety, jak i matki z dziećmi, mężczyźni, a także osoby starsze. Protestujący mieli ze sobą czarne flagi i trąbki. Na transparentach widniały m.in. hasła: „Jestem. Myślę. Decyduję”, „Aborcja prawem kobiety”.

Uczestnicy manifestacji - która trwała niecałe dwie godziny - wołali m.in.: „Chcemy kochać, nie umierać”, „Hańba, hańba”, „Precz z fanatykami”, „Wspólna sprawa, kobiet prawa”, „Politycy, marsz z kaplicy”, „Rewolucja jest kobietą”, „Naszą bronią - solidarność”.

Na ogrodzeniu protestujący powiesili też baner z wizerunkiem żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej i jej wypowiedzią, w której sprzeciwiała się zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Prokuratura pyta, kto zorganizował czarny protest

Kolejna manifestacja ma się odbyć 24 października.

fot. PAP/Rafał Guz

W niedawnej rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jego partia chce ograniczenia liczby aborcji. 

– Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię. Chcemy, by było to możliwe ze względu na realną pomoc, która będzie udzielana także ze środków publicznych. Oczywiście mowa tylko o tych przypadkach trudnych ciąż, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki – powiedział.

Obecne przepisy dopuszczają aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża jest efektem przestępstwa, gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub gdy istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia płodu.

Radio ZET/MW

Więcej: