Ogólnopolski Strajk Kobiet 3.10. Czarny poniedziałek - Warszawska mapa strajku

Ogólnopolski Strajk Kobiet to akcja, w której udział zadeklarowały już tysiące matek, sióstr, koleżanek, pracownic, szefowych, babć czy wnuczek a także wspierających je mężczyzn. 3 października, wzorem Irlandek, polskie kobiety będą protestować nie robiąc... "nic". Na czym polegać ma strajk kobiet ?

Kobiety idą protestować. Ogólnopolski Strajk Kobiet, bo pod takim hasłem organizowana jest ogromna akcja, która odbędzie się 3 października w Polsce, połączyć ma dziesiątki tysięcy kobiet walczących przeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Po wielu mniejszych protestach organizowanych przez Dziewuchy Dziewuchom czy ostatnio partię Razem - pod hasłem #CzarnyProtest - zanosi się na dużo większą akcję. W związku z odrzuceniem projektu ustawy liberalizującej aborcję w Polsce i przejściem do dalszych prac projektu zaostrzającego prawo aborcyjne i dopuszczającego karanie kobiet za poddanie się aborcji środowiska "Pro-choice" podejmują kolejną wielką akcję.

Na facebookowym wydarzeniu pod nazwą właśnie "Ogólnopolski Strajk Kobiet!" swój udział w proteście zadeklarowało już ponad 52 tysiące kobiet i mężczyzn. Akcja została na Facebooku udostępniona już 274 tysiące razy i błyskawicznie rośnie w siłę.

Jak wziąć wolne na "czarny poniedziałek"?

Na czym polega Ogólnopolski Strajk Kobiet?

3 października kobiety pokażą, jak istotną rolę odgrywają w społeczeństwie. Zrobią to nie robiąc nic - a w zasadzie robiąc wiele: biorąc wolne od pracy, szkoły czy domowych obowiązków. Tego dnia Polska stać się ma drugą Islandią. To w tym kraju 41 lat temu jednego dnia - 24 października 1975 roku - 90 procent kobiet przerwało pracę. Przestały gotować, sprzątać, zajmować się dziećmi i domem. Ideą Islandek było pokazanie mężczyznom, że ich praca w domu się liczy i zasługuje na szacunek.

Ogólnopolski Strajk Kobiet w Polsce będzie miał nieco inne znaczenie. Będzie to "jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko ustawie procedowanej w polskim parlamencie" - czytamy na wydarzeniu. Niżej poinformowano, co dokładnie należy zrobić:

"3 października:
 - bierzemy urlop na żądanie
 - bierzemy dzień wolny na opiekę nad dzieckiem
 - nie idziemy na uczelnię
 - bierzemy urlop bezpłatny
 - korzystając z jakiejkolwiek innej legalnej możliwości - nie idziemy do pracy i na uczelnię".

W tym czasie "spotykamy się - organizujemy protesty i happeningi w swoich miastach! Uczestniczymy w organizowanych wydarzeniach! ".

W których miastach odbędzie się Ogólnopolski Strajk Kobiet?

Lista miast, w których organizowane są wydarzenia w ramach strajku 3.10 jest dostępna na stronie wydarzenia na Facebooku i stale jest aktualizowana. Powstają mniejsze grupy dla poszczególnych miast, na których kobiety umawiają się, jak będą strajkować w swoim mieście. W tej chwili spis uwzględnia przeszło 80 grup i akcji w kraju, jak i za granicą. Kobiety będą wspierane także przez inne wydarzenia towarzyszące.

Ogólnopolski Strajk Kobiet - Warszawska mapa strajku

Sobota, 1 października:

13.00 - Demonstracja "Żarty się skończyły!" pod Sejmem

Poniedziałek, 3 października:

8.30 pikieta Park Świętokrzyski (róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej)

10.00-13.00 pikieta "Ściana Furii" 10.00-13.00 pod biurem PiS Nowogrodzka 84/86

10.00-18.00 punkt informacyjno-kontaktowy naprzeciwko Bramy Głównej UW, ul Krakowskie Przedmieście 5

12.00-19.00 punkt informacyjno-kontaktowy przy wyjściu ze stacji metra Centrum ("Patelnia")

12:00-15:00 publiczne czytanie książki Kathy Pollitt "Pro: odzyskajmy prawo do aborcji" na Placu Powstańców Warszaw

15.30-18.00 manifestacja na Placu Zamkowym

18.00 - finał. Zakończenie akcji.

Więcej: