Czarny weekend na drogach. Policja wciąż apeluje o ostrożność

32 osoby zginęły, a 430 zostało rannych w ponad 350 wypadkach, do których doszło od piątku do poniedziałku na drogach. Policja zatrzymała w tym czasie prawie tysiąc pijanych kierowców – poinformowała Komenda Główna Policji.

Jak co roku w związku ze świętem Wszystkich Świętych w okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast jest bardzo tłoczno.

Znicz 2016

Od piątku do środy w całym kraju trwa akcja „Znicz 2016”, w którą zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Na drogach dojazdowych do miast oraz w pobliżu cmentarzy jest więcej policjantów, którzy razem m.in. ze strażnikami miejskimi czuwają nad bezpieczeństwem. W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane są również przez policjantów ubranych po cywilnemu.

Kierowcy powinni spodziewać się kontroli prędkości i stanu technicznego aut. Na ich pobłażliwość nie mogą liczyć ci, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu. Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy.

Pamiętajmy o odblaskach

Policja przypomina też o obowiązku noszenia w okresie jesiennym przez pieszych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Za brak „odblasków" grozi mandat.

W ubiegłym roku dzień Wszystkich Świętych przypadał w weekend, w ciągu trzech dni doszło wtedy do 225 wypadków. Zginęło w nich 30 osób, a 265 zostało rannych. 

Radio ZET/SI/PAP