Darmowa komunikacja dla uczniów w całym kraju? Wielki sukces pomysłu z Krakowa

Od 1 września uczniowie krakowskich podstawówek i młodsze dzieci będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Pomysł Rady Miasta z Krakowa spodobał się też w innych miastach.

Oświadczenie lub legitymacja

Małe dzieci (te powyżej czwartego roku życia, bo młodsze jeżdżą za darmo) będą jeździć na podstawie oświadczenia rodzica lub opiekuna podróżującego z dzieckiem. Uczniowie – na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej zlokalizowanej na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Uprawnione dzieci będą mogły bezpłatnie podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej w Krakowie na liniach miejskich i aglomeracyjnych w strefie biletowej I (Kraków) i II (Aglomeracja).

Duże oszczędności 

– Szacujemy, że typowa rodzina, gdzie dwójka dzieci chodzi do szkoły podstawowej, będzie mogła zaoszczędzić rocznie do 1 tys. zł. Ale to, co szczególnie ważne, to że te dzieci od najmłodszych lat będą uczyły się, że można po Krakowie poruszać się komunikacją miejską i że jest to wygodne. A na tym wszyscy w przyszłości zyskamy –– podkreślił Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. 

Świetny pomysł

Podobny pomysł chcieli wprowadzić także radni Rudy Śląskiej, ale przepadł w głosowaniu. Mieszkańcy są zawiedzeni, choć mają nadzieję, że uda się jednak przegłosować inny projekt uchwały w sprawie darmowych przejazdów komunikacją dla uczniów rudzkich szkół. Pomyłem ponoć interesują się także inne miasta z całej Polski, które na pewno będą bacznie obserwować, jak wygląda to w Krakowie.

Radio ZET/SI/TOM/PAP