Znów źle na drogach w czasie długiego weekendu

Policyjne podsumowanie tegorocznej akcji "Znicz" na polskich drogach. Według wstępnych wyliczeń, podczas długiego świątecznego weekendu w 425 wypadkach zginęło 39 osób, a ponad 440 zostało rannych. Zatrzymano prawie 1200 pijanych kierowców.

Policyjna akcja "Znicz 2016" rozpoczęła się w piątek, więcej policjantów na drogach będzie także w środę. W sumie w akcję zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Sprawdzają prędkość z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci. W miejscach newralgicznych - na drogach dojazdowych do miast, w okolicach cmentarzy kierują ruchem.

Jak mówi Radiu ZET Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji dotychczasowe dane - od piątku do wtorku - pokazują, że było bezpieczniej niż w tym samym czasie rok temu.

"

- W tym roku jest spokojniej. Jeśli przeanalizujemy poszczególne dni zginęło mniej osób, zatrzymaliśmy też mniej pijanych kierowców - dodał. "

W ubiegłym roku dzień Wszystkich Świętych przypadał w weekend, w ciągu trzech dni doszło wtedy do 225 wypadków. Zginęło w nich 30 osób, a 265 zostało rannych.

Z danych policji wynika, że jak dotąd najtragiczniejszymi dniami mijającego okresu świątecznego była sobota - w 96 wypadkach zginęło 14 osób a 124 zostały ranne oraz poniedziałek - wtedy w 81 wypadkach zginęło 9 osób, a 92 zostało rannych. Najtłoczniej na drogach było w piątek wieczorem, sobotę i we wtorek - pierwszego listopada - kiedy rozpoczęły się powroty.

Także w środę wiele osób może wracać do domu ze świątecznych wyjazdów. Kierowcy powinni spodziewać się kontroli prędkości i stanu technicznego aut. Na pobłażliwość nie mogą liczyć ci, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu. Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy.

Policja przypomina też o obowiązku noszenia w okresie jesiennym przez pieszych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Za brak "odblasków" grozi mandat.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: