Dostaliście spadek? Uważajcie! Przywłaszczają pieniądze po zmarłych

Dostaliście spadek za granicą? Uważajcie! Jak ustaliło Radio ZET w Polsce działają firmy, które przywłaszczają sobie wielomilionowe spadki po zmarłych krewnych.

Niezamożna rodzina odziedziczyła w Stanach Zjednoczonych 5 milionów złotych. Pomóc w przejęciu spadku miała firma Przodek i Prawo. Pieniędzy jednak nie ma do dziś. Sprawą już zajmuje się prokuratura.

Podszywając się pod kancelarie prawną firma dała rodzinie umowy do podpisania. Kazano im podpisać je od razu.

- Później nie było już kontaktu - mówi adwokat Ewa Skrzypkowska z kancelarii Pluta i Baran, która profesjonalnie zajmuje się spadkami zza granicy. Duże zdziwienie przyszło, gdy okazało się, że spadek już dawno został wypłacony w USA, a urząd skarbowy w Polsce zgłosił się po niebotyczny podatek.

Po sprawdzeniu okazało się, że firma zamiast rodzinie przelała pieniądze do jednej z niemieckich kancelarii. - Prowadzimy śledztwo w spawie przywłaszczenia spadku - potwierdził rzecznik prokuratury w Koszalinie. Policja zabezpiecza dokumenty w spółce Przodek i Prawo. Na razie nikt jeszcze nie ma postawionych zarzutów.

Do prawników zgłaszają się już kolejne rodziny oszukane przez tę samą firmę. Między innymi rodzina z Rudy Śląskiej, która odziedziczyła ponad 200 tysięcy euro w Niemczech. Oni także korzystali z usług tej firmy i mimo wypłaty spadku pieniędzy nie zobaczyli do dziś.

Pamiętajmy, by nie podpisywać żadnych tego typu umów bez konsultacji z prawnikiem.

Radio ZET/RO/MS

Więcej: