Drony pilnują PKP i będą hitem pod choinką

Straż Ochrony Kolei testuje trzy drony, które mają pomóc w walce ze złodziejami. Testy potrwają do końca roku, potem zapadnie decyzja o ewentualnym zakupie.

Kolejarze oczekują, że wykorzystanie dronów do bieżącego monitoringu linii kolejowych pomoże ograniczyć m.in. niszczenie i kradzież elementów infrastruktury kolejowej i tym samym poprawi bezpieczeństwo podróży. W testach drony muszą wylatać ok. 500 godzin, potem kolejarze podejmą decyzję, czy i ile takich urządzeń zakupić.

- Już pierwsze akcje pozwoliły udaremnić kradzież węgla w okolicach Mysłowic na Śląsku - mówi zastępca komendanta SOK w Warszawie Michał Wacławik

Każdy dron wyposażony jest w kamerę umożliwiającą prowadzenie obserwacji terenu w świetle dziennym oraz kamerę termowizyjną umożliwiającą obserwację w nocy. Obraz z kamer jest transmitowany w czasie rzeczywistym do stacji kierowania znajdującej się w samochodzie terenowym.

- Drony mają wspomóc działania SOK służące bezpieczeństwu pasażerów - podkreślił Wacławik.

Liczba kradzieży zmniejszyła się o 55 proc

Do ochrony przed kradzieżami dronów używa także PKP Cargo. Pomagają przede wszystkim w walce ze złodziejami węgla transportowanego przez spółkę. Jak podaje przewoźnik od stycznia do października tego roku wartość skradzionych przesyłek i towarów z pociągów spadła o blisko 65 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. Jednocześnie liczba kradzieży zmniejszyła się o 55 proc.

PKP Cargo wykorzystuje dwa typy dronów. Pierwszy z nich, "Phantom III", jest wyposażony w kamerę o bardzo dużej rozdzielczości i ma około pół metra rozpiętości ramion. Służy do wykonywania lotów patrolowych wspierających przejazdy składów PKP Cargo i pomaga chronić pociągi zatrzymane przez złodziei. Drugi typ dronów w - to "Eagle", o rozpiętości ramion około jednego metra. Są one wykorzystywane przede wszystkim do patrolowania rozległych obszarów z dużej wysokości. Drony te są wyposażone w dwie kamery. Pierwsza ma duży zoom optyczny, umożliwiający nagranie twarzy złodziei w bardzo dobrej, jakości nawet z kilkuset metrów. Pracę nocą ułatwia druga kamera, termowizyjna. Dzięki niej operatorzy dronów są w stanie rozpoznać sylwetkę człowieka z odległości nawet dwóch kilometrów.

Drony hitem świąt? Na co zwracać uwagę? Jakiego drona kupić?

Czas pracy

Ze względu na niewielkie rozmiary i lekkość urządzenia amatorskiego, producenci wkładają niezbyt pojemne baterie, które w większości przypadków starczają na 10-15 minut zabawy. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym najczęściej dłuższy czas lotu i pracy. W przypadku planowania dłuższych ujęć, warto mieć przy sobie dodatkowe, naładowane baterie.

Obudowa i jakość wykonania

To jeden z najważniejszych elementów, który powinien być brany pod uwagę przy zakupie tego specyficznego helikoptera. Dron musi być odporny na różnego rodzaju zderzenia czy niezbyt przyjazne lądowania. Warto sprawdzić, z jakich materiałów zostało wykonane urządzenie, a jeśli jest to możliwe najlepiej przeczytać opinie modelarzy i pasjonatów dronów na tematycznych forach oraz serwisach.

Rodzaje dronów

Drony można podzielić ze względu na zastosowanie, ale także ze względu na ilość użytych wirników. Można więc wyróżnić m.in:

quadrocoptery – najpopularniejszy rodzaj dronów, wyposażonych w cztery śmigła. Może być wykorzystany jako zabawka (najtańsze modele) jak i sprzęt rekreacyjny czy też w celach komercyjnych.

hexacoptery – są to już maszyny profesjonalne, mające 6 śmigieł. Bardzo często wykorzystuje się je do nagrywania filmów ze względu na możliwość udźwigu cięższego sprzętu.   

octocoptery – są wyposażone w 8 wirników.

Bezpieczne użytkowanie dronów

W związku z incydentem, do jakiego doszło w pobliżu warszawskiego lotniska im. F. Chopina, kiedy to nastąpiło niebezpieczne zbliżenie rejsowego samolotu z dronem, przypominamy o konieczności przestrzegania kilku prostych zasad, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych.

W Polsce bezzałogowym statkiem powietrznym można latać tylko w zasięgu wzroku operatora.

Ze względów bezpieczeństwa loty dronami w zasięgu wzroku są ograniczone w niektórych strefach przestrzeni powietrznej. Nie można latać np. w strefie kontrolowanej lotniska, chyba że uzyska się zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na wlot w tę strefę.

Operator musi zapewnić również bezpieczne wykonywanie lotu, tak by dron nie stwarzał zagrożenia dla osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej.

Dla lotów w strefach ruchu lotniskowego lub w odległości mniejszej niż 5 km od granicy lotniska lub lądowiska, wymagana jest zgoda zarządzającego danym lotniskiem.

PAMIĘTAJ!

Więcej: