Drony pod kontrolą. W życie weszły nowe przepisy

Zmieniły się przepisy dla posiadaczy dronów. Znowelizowane rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa wyraźnie rozdziela, kto może pilotować te urządzenia, a kto nie.

W przypadku właścicieli małych dronów, ważących mniej niż 0,6 kg, nowe prawo nie zmienia. Każdy użytkownik takiego urządzenia musi pamiętać o bezpieczeństwie, czyli na przykład o tym, że są strefy zakazu lotu dronami - lotniska, czy obiekty chronione przez BOR.

Użytkownikom większych maszyn, jeśli latają sportowo czy rekreacyjnie, wolno wykonywać loty w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od zabudowanych miejscowości, miast, osiedli lub zgromadzeń osób na wolnym powietrzu oraz 30 metrów od pojedynczych osób, pojazdów, obiektów budowlanych. W takim wypadku dron powinien być w zasięgu wzroku operatora.

Z kolei operatorzy dronów używanych w celach zarobkowych, aby nimi latać będą musieli zdać egzamin. Świadectwo umożliwi im latanie dronem w mieście. Dron będzie musiał mieć tabliczkę identyfikacyjną z nazwą właściciela oraz w przypadku lotów nocnych odpowiednie oświetlenie.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: