Szef Agencji Wywiadu podał się do dymisji

Pułkownik Grzegorz Małecki zrezygnował z funkcji szefa Agencji Wywiadu - poinformował w czwartek rzecznik ministra, koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn potwierdził tym samym nieoficjalną informację TVN24 na ten temat. - Płk Małecki złożył rezygnację w związku z tym, że ma podjąć inne funkcje publiczne - powiedział Żaryn. Dodał, że dymisja została złożona w trybie natychmiastowym.
Małecki był szefem Agencji Wywiadu od 22 lutego, na stanowisko powołała go - wraz z innymi szefami służb - premier Beata Szydło.
Premier powołuje i odwołuje szefów służb specjalnych po uzyskaniu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych, rządowego kolegium ds. służb oraz prezydenta. Opinia ta nie jest dla szefowej rządu wiążąca. Szefowie wojskowych służb powoływani są na wniosek ministra obrony.
Zgodnie z prawem, w przypadku zwolnienia stanowiska Szefa Agencji Wywiadu lub czasowej niemożności sprawowania przez niego funkcji, prezes Rady Ministrów może powierzyć pełnienie obowiązków szefa Agencji Wywiadu - na czas nie dłuższy niż 3 miesiące - jego zastępcy lub innej osobie.

Jak mówi portalowi TVN24 źródło zbliżone do Kancelarii Premiera, powodem rezygnacji może być konflikt płk. Małeckiego z ludźmi Mariusza Kamińskiego, koordynatora służb specjalnych.

Małeckiemu, jak dowiedział się nieoficjalnie portal, zostało zaproponowane stanowisko w dyplomacji. 

Agencja Wywiadu powstała w 2002 roku po likwidacji Urzędu Ochrony Państwa.

Radio ZET/TVN24/PAP/MT

Więcej: